Modellanpassad sökning

Visa
Helix

HELIX NEXT V TWO

Art.nr: HELIX NEXT V TWO

2-kanals DSP Slutsteg 2x 400W @ Ohm

5490 kr/st
Hos leverantör 3+ dagar
HELIX NEXT V TWO - dBakuten.se

Helix

HELIX NEXT V TWO

5490 kr/st

Behöver du hjälp? Vi finns här!
Ring 031-225560 eller maila oss support@dbakuten.se

14 dagars öppet köp - 60 dagars bytesrätt

 Fri frakt över 1000:- (Gäller ej hempaket eller pall)

Stort eget lager snabba leveranser

Produktbeskrivning

öppna>Stäng

Produktbeskrivning

HELIX V TWO – 2-kanals DSP-slutsteg med kraft och precision

HELIX V TWO är ett 2-kanals Class D-slutsteg som kombinerar ren ljudkvalitet med hög effekt och modern funktionalitet. Med sin kompakta design, innovativa DSP-anpassning och möjlighet att köras både i stereo och i bryggat monoläge, passar det lika bra till krävande högtalare som till kraftfull subbasdrift. Slutsteget levererar ett ljud med hög signal-till-brusnivå, mycket låg distorsion och en dynamik som möter de mest kräsna musikälskarnas krav.

Tack vare det nya Amplifier Control Panel (ACP) får du enkel och exakt styrning av förstärkarens centrala funktioner, inklusive den innovativa Auto Gain Ranging (AGR) som automatiskt anpassar förstärkningen för optimal signalnivå. Vill du justera manuellt finns möjlighet att fintrimma ingångskänsligheten i steg om 0,5 V, kompletterat med en clip-indikator som ger tydlig återkoppling i realtid. Slutsteget är dessutom utvecklat med DirectDSP-ingång, vilket gör det perfekt för användning tillsammans med HELIX DSP-enheter eller DSP-bestyckade system för maximal transparens i signalvägen.

Med brokopplingsbara utgångar kan V TWO driva subwoofers med upp till 1000W RMS vid 4 ohm, eller leverera 2x400W RMS i 2 ohm stereo. Kombinationen av hög effekt, låg värmeutveckling och stabil drift gör det till ett framtidssäkert val även i moderna fordon med start-stopp-system eller elektriska drivlinor.

Nyckelfunktioner och specifikationer

  • 2-kanals Class D-förstärkare med DSP-optimerad signalväg
  • Effekt: 2x200W RMS @ 4Ω, 2x400W RMS @ 2Ω, 1x800W RMS @ 4Ω bryggat
  • Max uteffekt: upp till 1000W RMS i monodrift
  • Signal-till-brusförhållande: 109 dB
  • Total harmonisk distorsion (THD+N): 0,004 %
  • Dämpfaktor: 350 – för optimal kontroll över högtalarna
  • Ingångar: 2x RCA / Cinch, 2x V-AMP Link, 1x Remote In
  • Funktioner: Auto Gain Ranging (AGR), manuell gainjustering 0,5–8V, Mono/Stereo-läge
  • DirectDSP-ingång för maximal transparens med DSP-enheter
  • V-AMP Link för enkel systemexpansion med andra HELIX V-serie-förstärkare
  • Stabiliserad nätaggregatdesign (SOP) – bibehåller uteffekt även vid varierande bilspänning
  • Start-Stop-kompatibel, fungerar i fordonsnät upp till 18V
  • Kompakt format: 44 x 220 x 180 mm

Produktinformation

SKU:

HELIX NEXT V TWO

MPN:

HELIX NEXT V TWO

EAN / GTIN:

4057204315955

Prishistorik

Lägsta pris de senaste 30 dagarna är 5490 kr
0
0

Recensioner

Produkten har inga recensioner