Produktbeskrivning
HELIX M ONE X – Kompakt monoblock med massiv kontroll
HELIX M ONE X är ett extremt kompakt Class D-monoblock utvecklat för att leverera kraftfull och stabil basåtergivning. Trots sin lilla storlek levererar förstärkaren över 1 000 W RMS vid 1 Ohm och är helt kompromisslös när det gäller kontroll och driftsäkerhet. Tack vare sin höga strömkapacitet är den ett perfekt val för 2 x 2 Ohm subwoofers kopplade parallellt.
Kompakt men kompromisslös
Med sin ultrakompakta design är M ONE X enkel att installera även där utrymmet är begränsat. Den är utrustad med ett komplett funktionspaket som inkluderar variabelt lågpassfilter, subsonicfilter, bass boost och justerbar fas, vilket gör den flexibel nog för både SQ- och SPL-applikationer.
TwinPower Link för dubbla steg
För dig som vill ta steget ännu längre finns TwinPower Link, en funktion som gör det möjligt att länka två M ONE X för att mer än fördubbla uteffekten. Det ger upp till 2 060 W RMS vid 2 Ohm – tillräckligt för att driva de mest krävande subwoofersystemen.
Smart teknik för modern bilintegration
M ONE X är utrustad med hög- och lågnivåingångar, auto turn-on via högnivå, ADEP-skydd mot felmeddelanden i moderna bilsystem och Start-Stop-kompatibilitet. Dessutom medföljer en kabelansluten basfjärrkontroll som ger dig enkel tillgång till volymreglering direkt från förarplatsen.
Övriga Specifikationer
- TwinPower Link @ 4 Ohm: 1 x 1 400 W
- TwinPower Link @ 2 Ohm: 1 x 2 060 W
- Ingångar: 2 x RCA, 2 x högnivå, 1 x Remote In, 1 x Remote control input
- Ingångskänslighet: RCA 0,5 – 6 V / Högnivå 1,1 – 13 V
- Fasjustering: 0 – 180°
- Filterlutning: 12/24 dB/Oct
- Tomgångsström: 800 mA