Produktbeskrivning
4Connect STAGE 2 RCA-kablarna är noggrant designade för att ge bästa möjliga resultat. Dessa kablar har tjockare ledare än vanligt som är gjorda av tinnad OFC (T-OFC). Konstruktionen av trippel "shilded" vridna kablar eliminerar oönskat brus i kabeln. En annan brus eliminerande faktor är en extra tråd som är i varje kabel. Ledarna är också täckta i folie för att förhindra induktivt brus. Kablarna är även isolerade med material som används i högspänningskablar.
Denna konstruktion ger en otroligt bra brus borttagning som är extra viktigt i bilmiljö. Kontakterna är Rhodium-pläterade Bite Hold Molded kontakter ( BHMC )* och varje kontakt är fabrikstestad för att garantera att dom har utmärkt grepp.
Höljen har motsatt konkonstruktion som fungerar som en spänningsavlastning till kabeln.
*Detta gör så att kabeln biter extremt hårt runt RCA-honorna för bästa möjliga kontakt och isolering. Många billigare kontakter har inte denna bit funktion och kan därför orsaka glappkontakt och ströningar.
- Lågnivåsplitt 1M - 2F
- 0.3m
- STAGE2-series
- Triple shielded Twisted pair wire
- TNR* Triple Noise Rejection
- Extra bare wire
- Extra tight twist
- Foil shielding
- Polycot and fiber shielding
-O-TOFC* Oversized Tinned Oxygen Free Conductor for lossless signal transfer
-BHMC* Bite Hold Molded Connector